R2 (silnik) Ten artykuł dotyczy układu silników spalinowych.
Zobacz też: inne znaczenia tego słowa. Dwusuwowy silnik samochodu Syrena Silnik R2 o pojemności 598 cm3 w niemieckim samochodzie NSU Prinz Straight-twin engine with different crank shaft angles.gif R2 ? oznaczenie rzędowego silnika spalinowego o dwóch cylindrach ułożonych w jednym rzędzie.
Ten stan rzeczy sprawia, że silniki te nie są wyrównoważone w czasie pracy, zarówno od sił pierwszego jak i drugiego rzędu ? mimo stosowania wałka wyrównoważającego.
W dwusuwie często stosowanym rozwiązaniem jest kąt 180° co oznacza, iż tłoki poruszają się w przeciwną stronę i znajdują się w przeciwnym położeniu i taki układ jest zdecydowanie bardziej wyrównoważony. Układ ten był popularny wśród małych samochodów takich jak: Fiat 5001, Fiat Panda 301, Fiat 126 oraz Mitsubishi Minica.Silniki w tym układzie były również stosowane w samochodach Honda N6002 i Z600. Obecnie produkowane są różne modele z silnikiem w tym układzie.
Jednym z nich jest Tata Nano3 indyjskiego koncernu Tata Motors.
Samochód jest dostępny na rynku indyjskim od 2008 roku.Kolejny model to Fiat 500 ? z tym, że jest to silnik z rozbudowanym systemem doładowania.
W zależności od rodzaju przetwarzanej energii: zasilane energią chemiczną lub atomową silnik cieplny silnik o spalaniu wewnętrznym nanosilnik tłokowy silnik spalinowy silnik odrzutowy silnik wielopaliwowy silnik jonowy silnik o spalaniu zewnętrznym maszyna parowa turbina parowa silnik Stirlinga silnik elektryczny silnik jonowy silnik hydrauliczny silnik pneumatyczny silnik wiatrowy ? wiatrak silnik wodny ? koło wodne, turbina wodna silnik napędzany anihilacją ? hipotetyczny silnik żywy ? człowiek, zwierzę ? nazwa aktualnie bardzo rzadko używana W zależności od ruchu elementu odbierającego energię: z ruchem posuwisto zwrotnym (silniki tłokowe) z ruchem obrotowym (silniki turbinowe, silniki Wankla) bez ruchomego elementu (silnik rakietowy, silnik liniowy). Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Silnik
V2 ? oznaczenie silnika widlastego składającego się z dwóch cylindrów. Silnik tego typu stał się nieodłącznym symbolem marki motocykli Harley-Davidson.