Depilacja brazylijska ? rodzaj depilacji intymnej obejmuj膮cy usuni臋cie ca艂ego ow艂osienia z 艂ona, po艣ladk贸w, warg sromowych oraz okolic odbytu.
Taka cz臋艣ciowa depilacja brazylijska nazywana jest te偶 depilacj膮 francusk膮. Depilacj臋 brazylijsk膮 przeprowadza si臋 za pomoc膮 wosku opartego na wosku pszczelim lub pasty cukrowej.
Pojedyncze w艂oski s膮 usuwane na ko艅cu przy u偶yciu pincety1. W zamierzch艂ych czasach mieszkanki okolic Morza 艢r贸dziemnego (Grecja, Rzym, Egipt, Anatolia, Persja) depilowa艂y ow艂osienie 艂onowe.
By艂o to podyktowane wzgl臋dami higienicznymi oraz religijnymi. W kulturach tych narod贸w jakiekolwiek ow艂osienie na ciele kobiety by艂o nieakceptowane spo艂ecznie. W 1987 roku siedem si贸str pochodzenia brazylijskiego, Jocely, Jonice, Joyce, Janea, Jussara, Juracy i Judseia Padilha, otworzy艂o w Nowym Jorku J.Sisters International Salon, kt贸ry oferowa艂 depilacj臋 brazylijsk膮2.
Zabieg zyska艂 popularno艣膰 w Stanach Zjednoczonych w latach 90.Lakier do w艂os贸w ? popularna nazwa alkoholowego, wodno-alkoholowego lub rzadziej wodnego roztworu 偶ywicy, u偶ywanego do utrwalenia fryzury.
W zale偶no艣ci od rodzaju 偶ywicy, jej zawarto艣ci i obecno艣ci innych dodatk贸w uzyskuje si臋 lakiery o r贸偶nym stopniu trwa艂o艣ci, sztywno艣ci i odporno艣ci na zmienne warunki atmosferyczne. Najpowszechniej stosowanymi 偶ywicami s膮 kopolimery: akrylowe, octanu winylu, poliuretanowe lub pochodne poliwinylopirolidonu.
Pierwsze lakiery do w艂os贸w zawiera艂y naturalne 偶ywice, jak np. szelak, a do po艂owy lat 70. freony, jako gazy p臋dne1. Obecnie w lakierach do w艂os贸w stosuje si臋 jedn膮 lub mieszanin臋 偶ywic polimerowych rozpuszczonych w etanolu z dodatkiem plastyfikator贸w: silikon贸w, estr贸w kwas贸w t艂uszczowych i 艣rodk贸w pomocniczych: filtr贸w UV, pantenolu i kompozycji zapachowej. Lakiery w pojemnikach ci艣nieniowych zawieraj膮 ponadto od 20 do 60% gazu p臋dnego (propelenta). W Europie gazami p臋dnymi s膮 najcz臋艣ciej eter dimetylowy (DME) lub mieszanina propanu, butanu i izobutanu.difluoroetan (HFC-152a), ponadto lakiery w aerozolu podlegaj膮 tam regulacjom dotycz膮cym zawarto艣ci lotnych substancji organicznych (VOC)2. Jako艣膰 u偶ytkow膮 lakier贸w do w艂os贸w testuje si臋 najcz臋艣ciej w spos贸b obiektywny ze wzgl臋du na: trwa艂o艣膰 utrwalenia fryzury w warunkach wysokiej wilgotno艣ci powietrza (HHCR)3 sztywno艣膰 powstaj膮cego na w艂osach filmu polimerowego zmywalno艣膰 szamponem oraz subiektywnie pod wzgl臋dem: wra偶e艅 sensorycznych, po艂ysku, powstawania tzw.
pseudo艂upie偶u z wykruszaj膮cego si臋 filmu polimerowego. Lakier do w艂os贸w zosta艂 opracowany i wyprodukowany po raz pierwszy w roku 1948 w firmie Chase Products Company, Broadview, Illinois, USA. Lakiery do w艂os贸w s膮 bardzo 艂atwopalne a pojemniki nale偶y przechowywa膰 w temperaturze nie wy偶szej ni偶 zalecona na opakowaniu (najcz臋艣ciej 50 掳C), gdy偶 mog膮 eksplodowa膰.殴r贸d艂o: https://pl.wikipedia.org/wiki/Lakier_do_w%C5%82os%C3%B3wBardzo ch臋tnie klientki decyduj膮 si臋 w szczeg贸lno艣ci na korzystanie z profesjonalnego makija偶u, kt贸ry jest o wiele trwalszy ni偶 wykonany w艂asnor臋cznie.